Historia

W sezonie 2000/2001 zespół OKPR Warmii Traveland Olsztyn awansował do I ligi piłki ręcznej mężczyzn. Stało się to największym sukcesem młodego zespołu, trenera jak i niedawno powstałego jednosekcyjnego klubu. By dojść do tego osiągnięcia pracowano długo, kształcąc młodych adeptów piłki ręcznej. W klubie postacią legendą jest trener Mieczysław Nowak, który z olsztyńską piłką ręczną związany jest nieprzerwanie od...45 lat(!). Zawodnik AZS (1958-1959), Juvenii (1959-1964) ponownie AZS (1964-1970) i po przekazaniu sekcji z AZS do Warmii właśnie Warmii (1970-1976). Od roku 1970, aż do roku 2002 trener Warmii, były sędzią szczebla centralnego i działaczem związkowym.

 

Trener Gołdyn i zawodnicy SP 27

 

Trzon drużyny, która wywalczyła awans stanowili zawodnicy, których trener Nowak przejął ze szkół podstawowych nr 24 (pracował tam trener Warmii Piotr Nidzgorski) oraz nr 27 (trener Ryszard Gołdyn) i to właśnie z nimi osiągnął największe sukcesy. Zawodnicy przez sześć lat utrzymywali się w czołówce krajowej wszystkich kategorii wiekowych od młodzików poprzez juniorów młodszych, a na juniorach kończąc. W ty czasie Warmia zdobyła brązowy medal na Ogólnopolskich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Krakowie w 1994 roku oraz wicemistrzostwo Polski juniorów młodszych i brązowy medal wśród juniorów w 1998 roku (był to zarazem najbardziej udany sezon Warmii).

Zwycięstwo w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Krakowie relacjonowały gazety:

"W turnieju piłki ręcznej wystartowało po 16 zespołów dziewcząt i chłopców: mistrzowie i wicemistrzowie ośmiu makroregionów. Doskonale wypadli uczniowie SP 24 z Olsztyna, którzy wywalczyli brązowy medal. W grupie eliminacyjnej odnieśli trzy zwycięstwa: nad SP 11 Puławy 19:9, SP 19 Legnica 18:11 i SMS Zabrze 14:7. W meczach półfinałowych olsztynianie najpierw pokonali SP 16 Płock 20:14 i przegrali z SP 7 Poznań 13:18. Podczas tej ostatniej potyczki nie popisali się sędziowie, którzy dopuścili do ostrej, chwilami niebezpiecznej gry.

W każdym razie reprezentanci SP 24 uzyskali prawo gry o brązowy medal w turnieju i w walce o to trofeum pokonali aktualnego klubowego mistrza Polski Wisłę Tczew (SP 2). W regulaminowym czasie padł remis 18:18, w dogrywce skuteczniejsi okazali się olsztynianie i zwyciężyli 22:21. W tym spotkaniu postawa arbitrów też pozostawiała wiele do życzenia. To tym bardziej przykre. W meczach najmłodszych sportowców trzeba się zdobyć na obiektywizm. W ścisłym finale Poznań pokonał Brzeg 30:15" Warto wspomniec, że w mecz o brązowy medal naprzeciw olsztyńskiego klubu stanał Krzysztof Maciejewski, obecny kołowy Travelandu Społem Olsztyn - wychowanek Sambora Tczew.

 

Czołówka turnieju:

1. SP 7 Poznań

2. SP 4 Brzeg

3. SP 24 Olsztyn

4. SP 2 Tczew

5. SP 16 Płock

6. SP 55 Szczecin

 

Zespół SP 24 Olsztyn wystąpił w składzie: Łukasz Szymański i Adam Piekarski (bramkarze) oraz Tomasz Dowgiałło (25 bramek), Jacek Zyśk (24), Sebastian Garwoliński (20), Jarek Kulas (18), Tomasz Kuczyński (9), Mariusz Krassowski (9), Wojciech Marozas (1), Grzegorz Mochola, Jan Maksimczyk, Artur Wszeborowski, Arkadiusz Bułkowski. Drużynę do turnieju przygotowali: Mieczysław Nowak i Piotr Nidzgorski.

Przez kolejne lata olsztyńscy zawodnicy gościli na kolejnych parkietach, gdzie rozgrywano finałowe mecze mistrzostw Polski. W końcu w roku 1998 piłkarze ręczni Warmii zdobyli ponownie brązowy medal na Mistrzostwach Polski Juniorów Starszych odbywających się w Tarnowie, po fascynującym "małym" finale rozegranym z Petrochemią Płock (obecnie Wisła). Również ich koledzy w kategorii junior młodszy zdobyli medal mistrzostw Polski ulegając dopiero w finale...

Rok 1998 okazał się być przełomowym dla olsztyńskiej piłki ręcznej. Z Kolejowego Klubu Sportowego Warmia Olsztyn odłączyła się sekcja piłki ręcznej, tworząc jednosekcyjny- Olsztyński Klub Piłki Ręcznej "Warmia" Traveland Olsztyn. Prezesem klubu został Andrzej Dowgiałło, który pełni ta funkcję do dziś, natomiast dyrektorem klubu został Lech Dublaszewski, wcześniej działacz w Związku Lekkiej Atletyki. Sponsorem klubu zostało Biuro Podróży "Traveland" oraz Hotel "Anders" w Starych Jabłonkach. Również w roku 1998 trener Nowak został nagrodzony w prestiżowym plebiscycie "Gazety Olsztyńskiej" trenerem roku. Było to wyróżnienie dla wszystkich osób związanych z piłką ręczną w Olsztynie.

 

W sezonie 1997/1998 Warmia awansowała z rozgrywek międzywojewódzkich do zreorganizowanej II ligi, w której grała 3 lata. W zapowiedzi przed pierwszym sezonem gazety pisały:

 

"Młody zespół Warmii Traveland Olsztyn przystępuje do rozgrywek ze sporym apetytem na miejsce w pierwszej czwórce. Nie są to bezpodstawne nadzieje, ponieważ podopieczni trenera Mieczysława Nowaka mają już na swoim koncie znaczące sukcesy odnoszone w kategoriach juniorskich. Skład drużyny prawie całkowicie opiera się na zawodnikach, którzy parę miesięcy temu zdobyli brązowe medale mistrzostw Polski juniorów. Co cieszy, prawie wszyscy z grona tegorocznych maturzystów dalszą edukację będą kontynuować w Olsztynie. Z zespołu ubył tylko Mariusz Krassowski, który podjął studia w Warszawie. Średnia wieku drużyny wynosi zaledwie 18,4 roku, a jedynym starszym graczem (tylko 26 lat) jest absolwent warszawskiej AWF i kapitan zespołu Konstanty Targoński. W porównaniu z wieloma innymi klubami olsztynianie mają o tyle komfortową sytuację, że mogą zająć się tylko grą, bo o zabezpieczenie finansowe startów troszczy się Biuro Podróży Traveland z jego dyrektorem, a jednocześnie prezesem klubu Andrzejem Dowgiałło. Zdaniem trenera Nowaka do faworytów rozgrywek powinny należeć jedyne dwie drużyny grające w poprzednim sezonie w II lidze: Elzam Elbląg i AZS AWF Warszawa, a także Kasztelan Sierpc."

 

Skład Warmii Traveland Olsztyn w pierwszym sezonie II ligi:

Adam Piekarski ('79), Łukasz Szymański ('79), Marcin Prorok ('80) - bramkarze

Michał Behan ('80), Tomasz Dowgiałło ('79), Sebastian Garwoliński ('79), Piotr Iwański ('77), Wojciech Kacperski ('81), Jarosław Kędra ('80), Krzysztof Kłosowski ('80), Tomasz Kuczyński ('79), Jarosław Kulas ('79), Wojciech Marozas ('79), Marcin Płoski ('80), Jarosław Sapalski ('80), Paweł Szczurowski ('80), Krzysztof Szymkowiak ('80), Konstanty Targoński ('72), Adam Tetyk ('80), Dawid Wojtaszewski ('80), Jacek Zyśk ('79)

 

Okazało się, że w pierwszym roku zespół spełnił pokładane w nim nadzieje, do końca walcząc o pierwszą trojkę. Ostatecznie zajął 5 miejsce prezentując w niektórych meczach duży potencjał. Relacja z debiutanckiego meczu na własnym parkiecie:

 

"- Zjadła nas debiutancka trema. Gra w lidze to jednak nie to samo, co rozgrywki juniorskie i turnieje towarzyskie. Myślę, że ChKS to jeden z ligowych średniaków, więc już teraz wiemy, że nie będzie łatwo. - Tak mówił o swych wrażeniach z ligowego debiutu skrzydłowy Warmii Wojciech Marozas. Rzeczywiście nasi zaczęli mocno usztywnieni, ale potem grali jak z nut i jakiś czas prowadzili nawet siedmioma bramkami. Liczyliśmy, że tę przewagę jeszcze powiększą, bo przy stanie 22:17 czerwoną kartkę otrzymał Konrad Szczepański, najlepszy snajper gości. Ale to było już w okresie słabszej gry naszego zespołu. Goście, którzy mieli dotąd spore trudności z przebiciem się przez szczelną obronę Warmii, nagle zaczęli rzucać bramkę za bramką - dwumetrowcy ChKS (Szczepański i Strzebiecki) bez ceregieli walili ponad rękami naszych obrońców i wszystko im wychodziło. W poczynania olsztyniaków wkradł się chaos, którego już do końca nie udało się chłopakom opanować. Zrobiło się 19:16. W tym momencie Jarek Kulas rzucił bramkę, ale przekroczył linię 6 metrów i nie została ona uznana, zaś w kontrataku potężna bomba Szczepańskiego trafiła w słupek. W końcówce prowadziliśmy 24:18 ale ostatnie trzy trafienia zadali goście. - Przyjechaliśmy osłabieni brakiem Tomasza Walickiego, który pełni dziś rolę drużby na ślubie swego przyjaciela - powiedział po meczu trener łodzian Piotr Kacprzak. - To nasz podstawowy zawodnik. Zawiedli mnie dziś starsi zawodnicy. Słabo bronili bramkarze. - Pierwsze koty za płoty - stwierdził uradowany trener Warmii Mieczysław Nowak. Wierzę w swój zespół i jestem przekonany, że z meczu na mecz będzie grał lepiej. Za tydzień czeka Warmię trudny, wyjazdowy mecz z Piotrkowianinem."

 

W kolejnym roku zespołowi zabrakło 2-óch punktów do awansu. Jednak drużyna odniosła wielki sukces, przegrywając w rewanżowej rundzie tylko jeden mecz z Eltastem`95 Radom (później jak się okazało Eltast awansował do I ligi). Wyniki drugiej rundy były sugestią dla działaczy oraz zawodników, iż należy założyć sobie wyższe cele niż gra w II lidze. Przed trzecim sezonem wśród drugoligowców poczyniono starania o poprawę warunków w okresie przygotowawczym, co sprawiło, iż w zespole obyło się bez większych kontuzji i zespół mógł spokojnie walczyć o awans. I rundę Warmia wygrała "w cuglach" nie tracąc żadnego punktu w dziesięciu spotkaniach. Jednakże ciśnienie związane z oczekiwaniami wobec zawodników zaczęło dawać znać o sobie. Zespół zaczął tracić punkty, grając z potencjalnie słabszymi zespołami. Przegrywając na wyjeździe z Techtransem Darad Elbląg, zawodnicy Warmii stanęli przed trudnym zadaniem -  musieli wygrać rewanżowe spotkanie z Tęczą Kościan, spadkowiczem z I ligi. Po emocjonującym , stojącym na wysokim poziomie meczu, wygrał zespół Warmii  odnosząc największy sukces w historii olsztyńskiej piłki ręcznej.

 

Oni wywalczyli Awans do I ligi !!
 

Bramkarze: Łukasz Szymański (22), Michał Młody (19 lat), Adam Piekarski (22), Marcin Prorok (21)

Zawodnicy: Tomasz Dowgiałło (22), Marcin Jakacki (27), Jarosław Kędra (21), Krzysztof Kłosowski (21), Jarosław Kulas (22), Marcin Malewski (19), Jarosław Sapalski (21), Grzegorz Steć (22), Paweł Szczurowski (21), Krzysztof Szymkowiak (21), Adam Tetyk (21), Dawid Wojtaszewski (21), Jacek Zyśk (22)

 

Średnia wieku: 21,47 lat

Atak: 545 strzelonych bramek, średnio - 27,25 na mecz

Obrona: 365 straconych bramek, średnia - 18,25 na mecz

W Olsztynie: 10 spotkań i 10 zwycięstw, bramki 278:164

Na wyjazdach: 10 meczów, 7 zwycięstw, 1 remis i 2 porażki; bramki 267:201

Strzelcy: Tetyk - 96 bramek, Kłosowski - 87, Zyśk - 77, Wojtaszewski - 52, Malewski - 51, Szymkowiak - 43, Dowgiałło - 27, Sapalski - 16, Kędra -15, Szczurowski -11, Kulas - 8, Piekarski -1

 

W sezonie 2001/2002 Warmia jako beniaminek I ligi zajęła bardzo wysokie 3 miejsce.

 

W sezonie 2002/2003 nastąpiła zmiana na stanowisku trenera. Miejsce trenera Nowaka zajął Konstanty Targoński. Jego asystentem został Marek Niedźwiecki. Obaj panowie dobrze znają się z parkietów - obaj grali kiedyś w Warmii oraz Huraganie Morąg.

 

W drugim sezonie grająca w I lidze Warmia miała aż dwie zmiany trenera. Miejscę K. Targońskiego zajął Marek Niedźwiecki - to chyba wyszło drużynie na dobre, gdyż zaczęła odnosić sukcesy nie tylko we własnej hali, ale przywozić punkty również ze spotkań wyjazdowych.

 

W sezonie 2002/2003 zespół zakończył sezon na piątym miejscu, a w sezonie 2003/2004 uplasowaliśmy się na 4 pozycji.

 

Przed sezonem 2004/2005 nastąpiła zmiana trenera. Na miejsce Marka Niedźwieckiego wrócił po dwóch latach przerwy trener, który wprowadził klub Warmia Traveland do I ligi - Mieczysław Nowak.
 

W maju 2005 piłkarze ręczni z Olsztyna, pod wodzą trenera Mieczysława Nowaka, wywalczyli historyczny awans do ekstraklasy! Spełniło się marzenie wielu osób w klubie, niestety nie "dotrwało" do tego wielkiego wydarzenie wielu zawodników i trenerów, którzy też mają swój udział w końcowym sukcesie. Klub, podparty zawodnikami, którzy przyszli z innych klubów awansował do Ekstraklasy jednakże droga gra w elicie oznaczała zmiany w klubie i obowiązkowe wzmocnienie drużyny. Zabieg ten udał się jedynie połowiczne. Do klubu nie przyszli zawodnicy, którzy mogliby decydpwać o obliczu gry, a jedynym dobrym posunięciem było zatrudnienie trenera Giennadiya Kamelina, który wprowadził wiele ożywienia do gry olsztyńskiej drużyny. W swym pierwszym sezonie  w Ekstraklasie piłki ręcznej mężczyzn zespółTravelandu, występując w roli beniaminka, zajął przyzwoite 8 miejsce, pokazując się z dobrej strony w wielu meczach (m.in. wygrana z MMTS Kwidzyn). Najlepszym strzelcem olsztyńskiej siódemki był Marcin Malewski, który w 27 meczach zdobył 132 bramki.

W sezonie 2006/2007 do Olsztyna przenieśli się zawodnicy, którzy wcześniej stanowili o obliczu MMTS Kwidzyn - Adam Wolański, Marek Boneczko i Piotr Frelek. Było to znaczne wzmocnienie zespołu. Niestety na wielu pozycjach klub nie miał wartościowych zmienników, co w dłuższym okresie czasu wpłynęło na osiągane przez zespół wyniki. Drużyna zajęła znakomite 5 miejsce po rundzie zasadniczej (wygrała chociażby z Wisłą Płock w Uranii 30:29) i z wielkimi nadziejami stawała do konfrontacji z Olimpią Piekary Śląskie. Po dwóch meczach stan rywalizacji był 1:1 a dobrze grający zespół olsztyński miał szanśe na wejście do pierwszej 4 walczącej o medale. Niestety właśnie na tym etapie okazało się, że kontuzje kilku podstawowych graczy spowodowały, że osłabiona drużyna Travelandu zdecydowanie przegrała najważniejszy mecz sezonu. Trapiony kontuzjami zespół ostatecznie zajął, podobnie jak sezon wcześniej, 8 miejsce ulegając po drodze Kiperowi Piotrków Tryb. i MMTS Kwidzyn. Najlepszym strzelcem drużyny był Piotr Frelek, który w 24 meczach zdobył 169 bramek.

Sezon 2007/2008 miał dać odpowiedź na pytanie, czy drużynę można oprzeć przede wszystkim na młodych zawodnikach. W składzie drużyny znajdowało się wielu zawodników bez wielkiego doświadczenia sportowego w Ekstraklasie. Zmiana zaszła również na stołku trenerskim. Kamelina zastąpił duet Zdzisław Czoska i Zbigniew Czapla. Zespół grał w kratkę, w czasie trwania rundy rewanżowej pożegnano się równiez ze Zbigniewem Czaplą, którego zastąpił, debiutujący w roli szkoleniowca w Ekstraklasie, Mieczysław Nowak - legenda piłki ręcznej na Warmii i Mazurach. Zmiany nie wniosły wiele do gry zespołu, który po raz pierwszy nie zakwalifikował się do pierwszej ósemki po rundzie zasadniczej. Oznaczało to walkę o utrzymanie w Ekstraklasie. Bilans spotkań w walce o miejsca 9-12 to 4:2 i ostatecznie 9 miejsce na zakończenie rozgrywek - to zdecydowanie nie usatysfakcjonowało działaczy i kibiców w Olsztynie. Tytułem uzupełnienia należałoby tylko wspomnieć, że królem strzelców Travelandu Społem po raz drugi został Piotr Frelek (131 bramek/25 meczów).

 

Przed kolejnym sezonem władze klubu obiecały wzmocnienia doświadczonymi zawodnikami, a jednocześnie klub podjął rozmowy ze wszystkimi zawodnikami stanowiącymi o grze dotychczasowej drużyny. Głośno mówiło się, że zespołu nie poprowadzi już trener Czoska...

 

Więcej o obecnym sezonie i transferach znajdziecie -->tutaj
 

Mieczysław Nowak (obecnie nie związany z klubem)

Konstanty Targoński (trenuje młodziez w Olsztynie)

Marek Niedźwiecki (powrócił do Francji)

Giennadiy Kamelin (obecnie nie związany z żadnym klubem w Polsce)

Zdzisław Czoska (trener Sokoła Kościerzyna)

Edward Strząbała (ur. 25 lipca 1938 w Zagnańsku, zm. 7 maja 2012)

Krzysztof Kisiel (obecnie asystent trenera w Wiśle Orlen Płock)

Aleksander Malinowski

Zbigniew Tłuczyński (bez pracy)

Następny mecz:

fotografia meczowa
Tytani Wejherowo
VS
Warmia Energa Olsztyn
Data: 2024.11.23 18:00
  • Tabela

  • M Br+ Br- Br+/-Pkt.
    1 Jeziorak Iława 8 273 232 41 / 23
    2 MKS Grudziądz 8 248 216 32 / 21
    3 Warmia Energa Olsztyn 8 284 255 29 / 18
    4 SMS ZPRP Kwidzyn 8 275 254 21 / 17
    5 Sparta Oborniki 8 278 253 25 / 15
    6 SMS Płock 9 270 249 21 / 15
    7 Jedynka Morąg 8 264 240 24 / 14
    8 Tytani Wejherowo 9 263 271 -8 / 14
    9 KPR Gryfino 8 277 268 9 / 13
    10 Sambor Tczew 8 212 248 -36 / 7
    11 USAR Kwidzyn 8 197 245 -48 / 6
    12 Wybrzeże I Gdańsk 8 247 289 -42 / 5
    13 Szczypiorniak Olsztyn 8 204 249 -45 / 3
    14 AZS Bydgoszcz 8 218 241 -23 / 0
  • Kolejka 8
    - Jeziorak Iława 33:28
    (20:13)
    Tytani Wejherowo
    - Wybrzeże I Gdańsk 40:40
    (17:21)
    KPR Gryfino
    - SMS ZPRP Kwidzyn 32:33
    (13:18)
    MKS Grudziądz
    - Sparta Oborniki 38:35
    (15:14)
    AZS Bydgoszcz
    - USAR Kwidzyn 22:21
    (7:10)
    Sambor Tczew
    - Jedynka Morąg 28:31
    (17:15)
    SMS Płock
    - Warmia Energa Olsztyn 36:28
    (19:12)
    Szczypiorniak Olsztyn
  • Zawodnik Bramek Meczy Liga Puchar Średnia
    Dawid Reichel 40 7 40/7 0/0 5.71 b/m
    Filip Drobik 35 8 35/8 0/0 4.38 b/m
    Marcin Malewski 35 6 35/6 0/0 5.83 b/m
    Piotr Dzido (K) 34 8 34/8 0/0 4.25 b/m
    Michał Sikorski 29 8 29/8 0/0 3.63 b/m
    Michał Safiejko 27 7 27/7 0/0 3.86 b/m
    Franciszek Gregorski 23 8 23/8 0/0 2.88 b/m
    Kacper Łapiński 13 4 13/4 0/0 3.25 b/m
    Jakub Ostrówka 9 7 9/7 0/0 1.29 b/m
    Filip Cemka 9 6 9/6 0/0 1.5 b/m
    Piotr Skiba 9 4 9/4 0/0 2.25 b/m
    Dawid Przysiek 6 8 6/8 0/0 0.75 b/m
    Maksymilian Chyła 5 1 5/1 0/0 5 b/m
    Jan Lewandowski 4 8 4/8 0/0 0.5 b/m
    Wiktor Zamojski 3 5 3/5 0/0 0.6 b/m
    Marcin Kniotek 2 3 2/3 0/0 0.67 b/m
    Cezary Kaczmarczyk 1 8 1/8 0/0 0.13 b/m
    Dawid Urbanowicz 0 4 0/4 0/0 0 b/m
    Piotr Rynkiewicz 0 4 0/4 0/0 0 b/m
Sponsor tytularny: Energa
Patronat medialny: Radio Olsztyn Radio ESKA TVP3 Olsztyn