O Travelandzie i AZS-ie za pięć dwunasta przed meczem...

O Travelandzie i AZS-ie za pięć dwunasta przed meczem...

Liga ponownie skojarzyła dwóch rywali. W poprzednim sezonie Traveland Społem Olsztyn walczył z AZS-em Gdańsk o utrzymanie się w lidze. Oba zespoły, po ciężkim sezonie, rywalizowały ze sobą o punkty, które zapewniłyby zajęcie pozycji 9-10 na zakończenie sezonu. W obecnym sezonie los znów połączył obie drużyny, ale okoliczności są zgoła odmienne.


Zespoły trenerów Strząbały i Waszkiewicza zaliczyły świetną rundę zasadniczą, co pozwoliło im na podejście do play-off z pozycji, odpowiednio - trzeciego i szóstego miejsca w lidze. Rezultat zbliżającej się rywalizacji to, co najmniej, 4 miejsce w ekstraklasie. Oba zespoły nie kryją chęci rozstrzygnięcia rywalizacji na swoją korzyść.

Doskonale spisujący się w końcówce ligi gdańszczanie na pewno nie cieszą się z przerwy przed ostatecznymi rozstrzygnięciami w lidze, natomiast dwutygodniowa przerwa była bardzo potrzebna olsztynianom. Istna plaga kontuzji, którą obserwowaliśmy w końcówce rundy zasadniczej sprawiła, że Warmiacy stracili bardzo wysoką drugą lokatę w lidze, a w ostatnich meczach gra zespołu wyglądała znacznie gorzej. Plusem był natomiast fakt, że w końcu na parkiecie zobaczyliśmy kilku zmienników, którzy mogą mieć duży udział w nadchodzących spotkaniach. Trener i działacze z Olsztyna podchodzą do rywalizacji z AZS-em Gdańsk bardzo poważnie. Drużyna do meczów w ćwierćfinale przygotowuje się w Miłomłynie, gdzie ma doskonałe warunki do odnowy. Same treningi odbywają się natomiast na sali w Ostródzie, na której przyjdzie zagrać Travelandowi Społem Olsztyn w pierwszym meczu z szóstą ekipą rundy zasadniczej. Od poniedziałku do środy zawodnicy trenują dwa razy dziennie, natomiast od czwartku, raz dziennie. Resztę dnia wypełniają lekarze, który odpowiadają za „naładowanie akumulatorów” Warmiakow. W rozkładzie dnia jest basen, sauna, masaże i kriokomora. Szczypiorniści z Olsztyna nie mają zatem dużo czasu aby rozmyślać o samym spotkaniu, co wydaje się potwierdzać w rozmowie z nami Wojciech Boniecki. – Nie można powiedzieć, że nie myślimy o meczu, ale nerwowości nie ma. Każdy raczej indywidualnie zaczyna się mobilizować. Wiemy, o co gramy i specjalnie motywować nas nie potrzeba.

O tym, ze od powrotu do wysokiej formy rekonwalescentów będzie zależał końcowy sukces wie każdy w Olsztynie. Na szczęście, praktycznie wszyscy zawodnicy wrócili już do treningów, chociaż większość nie trenuje z pełnym obciążeniem. To jest właśnie bolączką trenera, który ma dylemat w przypadku Daniela Urbanowicza, Igora Petricheeva i Krzysztofa Szymkowiaka. Najprawdopodobniej w Ostródzie zagrają oni maksymalnie po kilka, kilkanaście minut. Więcej minut na parkiecie spędzą zatem Jacek Zyśk, Michał Krawczyk i Marcin Żelazek, który powinien być już gotowy do gry. Drużyna gości będzie na pewno wymagającym przeciwnikiem, ale to olsztynianie wydaja się być faworytem ćwierćfinału. Świadczyć o tym może porównanie zawodników na poszczególnych pozycjach w obu zespołach:

 

Bramka

Adam Wolański/Wojciech Boniecki kontra Sebastian Sokołowski/Maciej Pieńczewski
W ekipie gości w ostatnich spotkaniach „szalał” Sebastian Sokołowski i to między innymi dzięki jego pewnej grze akademicy znaleźli się w play-off . Po drugiej stronie jest jednak przeżywający drugą młodość Adam Wolański, który jest jednym z najlepszych bramkarzy w ekstraklasie w tym sezonie. Ogromnym atutem bramkarza z Olsztyna wydaje się być znakomita współpraca ze skrzydłowymi w kontratakach, która niejednokrotnie decydowała o wynikach Warmiaków. Porównanie drugich bramkarzy wydaje się być również na korzyść Wojtka Bonieckiego, który w kilku spotkaniach pokazał się z dobrej strony. Powracający do formy Wolański, poparty dobrymi zmianami młodego Bonieckiego, powinien mieć przewagę nad raczej osamotnionym Sokołowskim.
Rywalizację wygrywa: Traveland Społem

Środek rozegrania

Jacek Zyśk/Igor Petricheev/Michał Krawczyk kontra Łukasz Masiak
Na środku rozegrania w zespole trenera Waszkiewicza występuje głównie Łukasz Masiak. Młody rozgrywający ma za rywali Igora Petricheeva, Jacka Zyśka i Michała Krawczyka. Wszyscy trzej mogą pojawić się na środku rozegrania w ekipie Travelandu, choć to chyba Zyśk będzie głównym reżyserem poczynań olsztynian. Wydaje się, że o ile w prowadzeniu gry jest w obu ekipach remis, to większe zagrożenie rzutowe i bardziej urozmaicona gra w ataku pozycyjnym olsztyńskich rozgrywających daje im przewagę.
Rywalizację wygrywa: Traveland Społem

Lewe skrzydło

Marcin Malewski/Mateusz Kopyciński kontra Marcin Pilch/Damian Kostrzewa
Skrzydłowi drużyny z Gdańska to chyba najmocniejszy atut młodej drużyny. Na lewej flance doskonale prezentuje się doświadczony Marcin Pilch i powoływany do reprezentacji seniorów Damian Kostrzewa. Obaj zawodnicy lubią szybką grę i dobrze spisują się w kontratakach. Pilch to uznana marka w lidze i w końcówce sezonu to właśnie on niejednokrotnie brał na swoje barki odpowiedzialność za grę zespołu. Kostrzewa to nieobliczalny zawodnik, który potrafi również rzucić niebezpiecznie z drugiej linii i obrońcy muszą na niego bardzo uważać. Po drugiej stronie znajdują się również reprezentanci Polski: akademicki reprezentant Polski – Marcin Malewski i młodzieżowy reprezentant – Mateusz Kopyciński. O ile Mateusz nie miał zbyt wielu okazji grać w ekstraklasie, to Marcin jest na pewno doświadczonym skrzydłowym, który może rywalizować z zawodnikami z Gdańska. Atutem gdańszczan jest jednak bardziej wyrównana walka na pozycji lewego skrzydłowego i więcej rozwiązań taktycznych gry z tą formacją.
Rywalizację wygrywa: AZS Gdańsk

Lewe rozegranie

Krzysztof Kłosowski/Marcin Żelazek kontra Piotr Chrapkowski/Michał Bednarek
Trudno ocenić postawę drugiej linii akademików. Lewe rozegranie to przede wszystkim młody Piotr Chrapkowski, który potrafił w kilku spotkaniach zaskoczyć rywali. Dysponujący niezłym rzutem wysoki rozgrywający znacznie słabiej prezentuje się w grze jeden na jeden, gdzie wyraźnie brakuje mu jeszcze siły i masy ciała. W zależności od sytuacji, na tej pozycji grać może również Michał Bednarek. W drużynie z Olsztyna ta pozycja to przede wszystkim Krzysztof Kłosowski, który bywa zmieniany przez Marcina Żelazka, bądź Jacka Zyśka (ze względu na problemy z kręgosłupem w ataku nie gra Krzysztof Szymkowiak). Wydaje się, że podobnie jak w ekipie trenera Waszkiewicza gra na tej pozycji zależna jest od dyspozycji dnia.
Rywalizację wygrywa: remis

Prawe skrzydło

Michał Bartczak kontra Paweł Ćwikliński/Jacek Sulej
AZS posiada w swych szeregach jednego wyróżniającego się skrzydłowego. Jest to Paweł Ćwikliński. Leworęczny zawodnik akademików wykorzystuje przede wszystkim swoją szybkość w kontrataku. W drużynie Edwarda Strząbały na tej pozycji występuje wypożyczony z Vive Kielce Michał Bartczak, który obecny sezon może zaliczyć do udanych. Popularny Barszczu jest przede wszystkim bardziej uniwersalnym zawodnikiem i potrafi świetnie współpracować z kołowym. Jakby tego było mało, przy słabszej grze Michała, na skrzydle może pojawić się nominalny skrzydłowy, czyli Piotr Frelek.
Rywalizację wygrywa: Traveland Społem

Prawe rozegranie

Piotr Frelek/Tomasz Garbacewicz/Daniel Urbanowicz kontra Robert Fogler/Piotr Olęcki
Zespół z Gdańska cierpi na brak doświadczonego leworęcznego rozgrywającego, stąd na tej pozycji musi występować m.in. Robert Fogler. W obecnym sezonie prawe rozegranie olsztyńskiej drużyny to jej najskuteczniejsza formacja. Prym wiedzie najskuteczniejszy zawodnik ligi – Piotr Frelek, który z powodu absencji Daniela Urbanowicza był zmuszony grać na rozegraniu. Jeden z bardziej doświadczonych graczy ekstraklasy ma się bardzo dobrze i jest bezsprzecznie jednym z głównych atutów Warmiaków. Do gry włączyć się może również Tomasz Garbacewicz, który znajduje się w kręgu zainteresowania trenera Wenty, a w obwodzie pozostaje rekonwalescent - Urbanowicz.
Rywalizację wygrywa: Traveland Społem

Koło

Marek Boneczko/Krzysztof Maciejewski kontra Michał Wysokiński/Kamil Ringwelski
Rywalizację wygrywają zdecydowanie olsztyńscy kołowi. Lepsza współpraca z kolegami w ataku i dobra postawa w obronie to zdecydowane atuty po stronie olsztynian.
Rywalizację wygrywa: Traveland Społem

Podsumowanie:
Na siedem pozycji, na pięciu rywalizację wygrywają zawodnicy Travelandu Społem Olsztyn (bramka, koło, prawe skrzydło i rozegranie oraz środek rozegrania), raz porównanie wypada korzystniej na rzecz AZS-u (lewe skrzydło) i raz padł remis (lewe rozegranie).

shmon
 

Data: 25.03.2009

Następny mecz:

fotografia meczowa
Warmia Energa Olsztyn
VS
USAR Kwidzyn
Data: 2023.09.30 17:00
 • Tabela

 • M Br+ Br- Br+/-Pkt.
  1 Tytani Wejherowo 2 87 57 30 / 6
  2 Gwardia Koszalin 2 64 42 22 / 6
  3 Jedynka Morąg 2 61 44 17 / 6
  4 Jeziorak Iława 1 42 35 7 / 3
  5 Warmia Energa Olsztyn 1 27 25 2 / 3
  6 MKS Grudziądz 2 53 52 1 / 3
  7 SMS ZPRP I Kwidzyn 2 68 74 -6 / 3
  8 KPR Gryfino 2 55 64 -9 / 3
  9 AZS Bydgoszcz 2 61 76 -15 / 2
  10 Sparta Oborniki 2 59 62 -3 / 1
  11 Sambor Tczew 2 53 64 -11 / 0
  12 USAR Kwidzyn 2 45 58 -13 / 0
  13 Szczypiorniak Olsztyn 2 48 70 -22 / 0
 • Kolejka 1
  - Sparta Oborniki 30:33
  (14:17)
  KPR Gryfino
  - SMS ZPRP I Kwidzyn 33:32
  (14:18)
  Sambor Tczew
  - Gwardia Koszalin 30:20
  (15:9)
  USAR Kwidzyn
  - Jedynka Morąg 30:23
  (17:9)
  Szczypiorniak Olsztyn
  - Tytani Wejherowo 47:32
  (18:15)
  AZS Bydgoszcz
  - Warmia Energa Olsztyn 27:25
  (16:13)
  MKS Grudziądz
 • Zawodnik Bramek Meczy Liga Puchar Średnia
  Michał Safiejko 7 1 7/1 0/0 7 b/m
  Marcin Malewski 6 1 6/1 0/0 6 b/m
  Andrzej Kryński 4 1 4/1 0/0 4 b/m
  Dawid Przysiek 3 1 3/1 0/0 3 b/m
  Jakub Zemełka 1 1 1/1 0/0 1 b/m
  Piotr Skiba 1 1 1/1 0/0 1 b/m
  Cezary Kaczmarczyk 0 1 0/1 0/0 0 b/m
  Dominik Jaworski 0 1 0/1 0/0 0 b/m
  Michał Sikorski 0 1 0/1 0/0 0 b/m
  Filip Drobik 0 1 0/1 0/0 0 b/m
  Jan Lewandowski 0 1 0/1 0/0 0 b/m
  Dominik Jankowski 0 1 0/1 0/0 0 b/m
  Piotr Rynkiewicz 0 1 0/1 0/0 0 b/m
  Piotr Dzido (K) 0 1 0/1 0/0 0 b/m
Patronat medialny: Radio Olsztyn Radio ESKA TVP3 Olsztyn