O Travelandzie i AZS-ie za pięć dwunasta przed meczem...

O Travelandzie i AZS-ie za pięć dwunasta przed meczem...

Liga ponownie skojarzyła dwóch rywali. W poprzednim sezonie Traveland Społem Olsztyn walczył z AZS-em Gdańsk o utrzymanie się w lidze. Oba zespoły, po ciężkim sezonie, rywalizowały ze sobą o punkty, które zapewniłyby zajęcie pozycji 9-10 na zakończenie sezonu. W obecnym sezonie los znów połączył obie drużyny, ale okoliczności są zgoła odmienne.


Zespoły trenerów Strząbały i Waszkiewicza zaliczyły świetną rundę zasadniczą, co pozwoliło im na podejście do play-off z pozycji, odpowiednio - trzeciego i szóstego miejsca w lidze. Rezultat zbliżającej się rywalizacji to, co najmniej, 4 miejsce w ekstraklasie. Oba zespoły nie kryją chęci rozstrzygnięcia rywalizacji na swoją korzyść.

Doskonale spisujący się w końcówce ligi gdańszczanie na pewno nie cieszą się z przerwy przed ostatecznymi rozstrzygnięciami w lidze, natomiast dwutygodniowa przerwa była bardzo potrzebna olsztynianom. Istna plaga kontuzji, którą obserwowaliśmy w końcówce rundy zasadniczej sprawiła, że Warmiacy stracili bardzo wysoką drugą lokatę w lidze, a w ostatnich meczach gra zespołu wyglądała znacznie gorzej. Plusem był natomiast fakt, że w końcu na parkiecie zobaczyliśmy kilku zmienników, którzy mogą mieć duży udział w nadchodzących spotkaniach. Trener i działacze z Olsztyna podchodzą do rywalizacji z AZS-em Gdańsk bardzo poważnie. Drużyna do meczów w ćwierćfinale przygotowuje się w Miłomłynie, gdzie ma doskonałe warunki do odnowy. Same treningi odbywają się natomiast na sali w Ostródzie, na której przyjdzie zagrać Travelandowi Społem Olsztyn w pierwszym meczu z szóstą ekipą rundy zasadniczej. Od poniedziałku do środy zawodnicy trenują dwa razy dziennie, natomiast od czwartku, raz dziennie. Resztę dnia wypełniają lekarze, który odpowiadają za „naładowanie akumulatorów” Warmiakow. W rozkładzie dnia jest basen, sauna, masaże i kriokomora. Szczypiorniści z Olsztyna nie mają zatem dużo czasu aby rozmyślać o samym spotkaniu, co wydaje się potwierdzać w rozmowie z nami Wojciech Boniecki. – Nie można powiedzieć, że nie myślimy o meczu, ale nerwowości nie ma. Każdy raczej indywidualnie zaczyna się mobilizować. Wiemy, o co gramy i specjalnie motywować nas nie potrzeba.

O tym, ze od powrotu do wysokiej formy rekonwalescentów będzie zależał końcowy sukces wie każdy w Olsztynie. Na szczęście, praktycznie wszyscy zawodnicy wrócili już do treningów, chociaż większość nie trenuje z pełnym obciążeniem. To jest właśnie bolączką trenera, który ma dylemat w przypadku Daniela Urbanowicza, Igora Petricheeva i Krzysztofa Szymkowiaka. Najprawdopodobniej w Ostródzie zagrają oni maksymalnie po kilka, kilkanaście minut. Więcej minut na parkiecie spędzą zatem Jacek Zyśk, Michał Krawczyk i Marcin Żelazek, który powinien być już gotowy do gry. Drużyna gości będzie na pewno wymagającym przeciwnikiem, ale to olsztynianie wydaja się być faworytem ćwierćfinału. Świadczyć o tym może porównanie zawodników na poszczególnych pozycjach w obu zespołach:

 

Bramka

Adam Wolański/Wojciech Boniecki kontra Sebastian Sokołowski/Maciej Pieńczewski
W ekipie gości w ostatnich spotkaniach „szalał” Sebastian Sokołowski i to między innymi dzięki jego pewnej grze akademicy znaleźli się w play-off . Po drugiej stronie jest jednak przeżywający drugą młodość Adam Wolański, który jest jednym z najlepszych bramkarzy w ekstraklasie w tym sezonie. Ogromnym atutem bramkarza z Olsztyna wydaje się być znakomita współpraca ze skrzydłowymi w kontratakach, która niejednokrotnie decydowała o wynikach Warmiaków. Porównanie drugich bramkarzy wydaje się być również na korzyść Wojtka Bonieckiego, który w kilku spotkaniach pokazał się z dobrej strony. Powracający do formy Wolański, poparty dobrymi zmianami młodego Bonieckiego, powinien mieć przewagę nad raczej osamotnionym Sokołowskim.
Rywalizację wygrywa: Traveland Społem

Środek rozegrania

Jacek Zyśk/Igor Petricheev/Michał Krawczyk kontra Łukasz Masiak
Na środku rozegrania w zespole trenera Waszkiewicza występuje głównie Łukasz Masiak. Młody rozgrywający ma za rywali Igora Petricheeva, Jacka Zyśka i Michała Krawczyka. Wszyscy trzej mogą pojawić się na środku rozegrania w ekipie Travelandu, choć to chyba Zyśk będzie głównym reżyserem poczynań olsztynian. Wydaje się, że o ile w prowadzeniu gry jest w obu ekipach remis, to większe zagrożenie rzutowe i bardziej urozmaicona gra w ataku pozycyjnym olsztyńskich rozgrywających daje im przewagę.
Rywalizację wygrywa: Traveland Społem

Lewe skrzydło

Marcin Malewski/Mateusz Kopyciński kontra Marcin Pilch/Damian Kostrzewa
Skrzydłowi drużyny z Gdańska to chyba najmocniejszy atut młodej drużyny. Na lewej flance doskonale prezentuje się doświadczony Marcin Pilch i powoływany do reprezentacji seniorów Damian Kostrzewa. Obaj zawodnicy lubią szybką grę i dobrze spisują się w kontratakach. Pilch to uznana marka w lidze i w końcówce sezonu to właśnie on niejednokrotnie brał na swoje barki odpowiedzialność za grę zespołu. Kostrzewa to nieobliczalny zawodnik, który potrafi również rzucić niebezpiecznie z drugiej linii i obrońcy muszą na niego bardzo uważać. Po drugiej stronie znajdują się również reprezentanci Polski: akademicki reprezentant Polski – Marcin Malewski i młodzieżowy reprezentant – Mateusz Kopyciński. O ile Mateusz nie miał zbyt wielu okazji grać w ekstraklasie, to Marcin jest na pewno doświadczonym skrzydłowym, który może rywalizować z zawodnikami z Gdańska. Atutem gdańszczan jest jednak bardziej wyrównana walka na pozycji lewego skrzydłowego i więcej rozwiązań taktycznych gry z tą formacją.
Rywalizację wygrywa: AZS Gdańsk

Lewe rozegranie

Krzysztof Kłosowski/Marcin Żelazek kontra Piotr Chrapkowski/Michał Bednarek
Trudno ocenić postawę drugiej linii akademików. Lewe rozegranie to przede wszystkim młody Piotr Chrapkowski, który potrafił w kilku spotkaniach zaskoczyć rywali. Dysponujący niezłym rzutem wysoki rozgrywający znacznie słabiej prezentuje się w grze jeden na jeden, gdzie wyraźnie brakuje mu jeszcze siły i masy ciała. W zależności od sytuacji, na tej pozycji grać może również Michał Bednarek. W drużynie z Olsztyna ta pozycja to przede wszystkim Krzysztof Kłosowski, który bywa zmieniany przez Marcina Żelazka, bądź Jacka Zyśka (ze względu na problemy z kręgosłupem w ataku nie gra Krzysztof Szymkowiak). Wydaje się, że podobnie jak w ekipie trenera Waszkiewicza gra na tej pozycji zależna jest od dyspozycji dnia.
Rywalizację wygrywa: remis

Prawe skrzydło

Michał Bartczak kontra Paweł Ćwikliński/Jacek Sulej
AZS posiada w swych szeregach jednego wyróżniającego się skrzydłowego. Jest to Paweł Ćwikliński. Leworęczny zawodnik akademików wykorzystuje przede wszystkim swoją szybkość w kontrataku. W drużynie Edwarda Strząbały na tej pozycji występuje wypożyczony z Vive Kielce Michał Bartczak, który obecny sezon może zaliczyć do udanych. Popularny Barszczu jest przede wszystkim bardziej uniwersalnym zawodnikiem i potrafi świetnie współpracować z kołowym. Jakby tego było mało, przy słabszej grze Michała, na skrzydle może pojawić się nominalny skrzydłowy, czyli Piotr Frelek.
Rywalizację wygrywa: Traveland Społem

Prawe rozegranie

Piotr Frelek/Tomasz Garbacewicz/Daniel Urbanowicz kontra Robert Fogler/Piotr Olęcki
Zespół z Gdańska cierpi na brak doświadczonego leworęcznego rozgrywającego, stąd na tej pozycji musi występować m.in. Robert Fogler. W obecnym sezonie prawe rozegranie olsztyńskiej drużyny to jej najskuteczniejsza formacja. Prym wiedzie najskuteczniejszy zawodnik ligi – Piotr Frelek, który z powodu absencji Daniela Urbanowicza był zmuszony grać na rozegraniu. Jeden z bardziej doświadczonych graczy ekstraklasy ma się bardzo dobrze i jest bezsprzecznie jednym z głównych atutów Warmiaków. Do gry włączyć się może również Tomasz Garbacewicz, który znajduje się w kręgu zainteresowania trenera Wenty, a w obwodzie pozostaje rekonwalescent - Urbanowicz.
Rywalizację wygrywa: Traveland Społem

Koło

Marek Boneczko/Krzysztof Maciejewski kontra Michał Wysokiński/Kamil Ringwelski
Rywalizację wygrywają zdecydowanie olsztyńscy kołowi. Lepsza współpraca z kolegami w ataku i dobra postawa w obronie to zdecydowane atuty po stronie olsztynian.
Rywalizację wygrywa: Traveland Społem

Podsumowanie:
Na siedem pozycji, na pięciu rywalizację wygrywają zawodnicy Travelandu Społem Olsztyn (bramka, koło, prawe skrzydło i rozegranie oraz środek rozegrania), raz porównanie wypada korzystniej na rzecz AZS-u (lewe skrzydło) i raz padł remis (lewe rozegranie).

shmon
 

Data: 25.03.2009

Następny mecz:

fotografia meczowa
KPR Legionowo
VS
Warmia Energa Olsztyn
Data: 2023.03.25 19:00
 • Tabela

 • M Br+ Br- Br+/-Pkt.
  1 KPR Legionowo 19 597 467 130 / 49
  2 Handball Stal Mielec 19 568 503 65 / 45
  3 AZS-AWF Biała Podlaska 19 556 492 64 / 43
  4 Śląsk Wrocław 19 559 544 15 / 35
  5 Stal Gorzów 19 497 480 17 / 34
  6 Olimpia Piekary Śląskie 19 542 516 26 / 32
  7 Padwa Zamość 19 495 497 -2 / 27
  8 MKS Wieluń 19 529 549 -20 / 25
  9 Nielba Wągrowiec 19 518 583 -65 / 25
  10 KPR Żukowo 18 525 531 -6 / 24
  11 Zagłębie Sosnowiec 18 521 553 -32 / 20
  12 Anilana Łódź 19 501 554 -53 / 18
  13 SRS Przemyśl 19 533 599 -66 / 10
  14 Warmia Energa Olsztyn 19 499 572 -73 / 9
 • Kolejka 19
  - Zagłębie Sosnowiec 23:28
  (12:14)
  Olimpia Piekary Śląskie
  - MKS Wieluń 32:28
  (17:14)
  Śląsk Wrocław
  - KPR Żukowo 33:34
  (15:22)
  KPR Legionowo
  - Padwa Zamość 25:29
  (12:16)
  Handball Stal Mielec
  - AZS-AWF Biała Podlaska 31:28
  (16:18)
  Anilana Łódź
  - Stal Gorzów 33:32
  (12:12)
  SRS Przemyśl
  - Warmia Energa Olsztyn 26:31
  (17:15)
  Nielba Wągrowiec
 • Zawodnik Bramek Meczy Liga Puchar Średnia
  Marcin Malewski 95 21 87/19 8/2 4.52 b/m
  Dawid Reichel 82 20 73/18 9/2 4.1 b/m
  Marcin Laskowski 61 18 51/16 10/2 3.39 b/m
  Adam Konkel 48 21 41/19 7/2 2.29 b/m
  Szymon Mucha 48 20 41/18 7/2 2.4 b/m
  Michał Safiejko 39 21 34/19 5/2 1.86 b/m
  Piotr Skiba 39 20 36/18 3/2 1.95 b/m
  Michał Sikorski 25 12 25/12 0/0 2.08 b/m
  Damian Pawelec 25 11 25/11 0/0 2.27 b/m
  Dominik Stępień 21 20 14/18 7/2 1.05 b/m
  Mateusz Kopyciński 18 11 18/11 0/0 1.64 b/m
  Aleksander Pinda 18 8 18/8 0/0 2.25 b/m
  Damian Szniter 16 18 14/16 2/2 0.89 b/m
  Jakub Zemełka 15 20 9/18 6/2 0.75 b/m
  Jakub Kohrs 11 9 8/7 3/2 1.22 b/m
  Daniel Makowski 0 21 0/19 0/2 0 b/m
  Cezary Kaczmarczyk 0 21 0/19 0/2 0 b/m

Liga Centralna

Sponsor tytularny: Energa
Patronat medialny: Radio Olsztyn Radio ESKA TVP3 Olsztyn