Podsumowanie I. rundy: Traveland Społem na trzecim miejscu!

Podsumowanie I. rundy: Traveland Społem na trzecim miejscu!

::407::
Jedenaście meczów,15 punktów z możliwych 22. Jest to świetny wynik, biorąc pod uwagę, że drużyna przegrała jedynie z rutynowanymi – Wisłą Płock i Vive Kielce oraz MMTS Kwidzyn. W dodatku wszystkie te mecze mogły zakończyć się zwycięstwem olsztynian. Liga jest bardzo wyrównana i każdy mecz był meczem o przysłowiowe cztery punkty o czym przekonało się kilka zespołów, które liczyły na wyższe miejsce w tabeli. Olsztynowi nie przytrafiły się nieprzyjemne wpadki i dzięki temu drużyna plasuje się na wysokim 3. miejscu w lidze, z przewagą punktu nad czwartą ekipą – Kiperem Piotrków Trybunalski.

W podsumowaniu półmetka I. rundy zwracaliśmy uwagę na serię bardzo trudnych spotkań, na wyjeździe z Zagłębiem Lubin i u siebie z Vive Kielce oraz dobrze prezentującym się zespołem z Piotrkowa Trybunalskiego. Trener Edward Strząbała był przed tymi spotkaniami bardzo zachowawczy, mówiąc, że pokażą one prawdziwą „wartość” zespołu. Obawy trenera były jednak niepotrzebne - zespół zagrał zdeterminowany i skoncentrowany. Z wicemistrzem Polski - Zagłębiem Lubin (drużyna z Warmii i Mazur zaliczyła remis, a w spotkaniu z Vive Kielce o końcowej przegranej zaważyły końcowe minuty spotkania, kiedy osłabiona kontuzjami ekipa straciła szanse na remis. Niestety padła również niepokonana w tym sezonie twierdza w Olsztynie.Statystyki

>>Bramki:

Lewe rozegranie: 52
Szymkowiak 15 (1,36 na mecz)
Misiewicz 4 (1,33)
Zelazek 1 (1)
Kłosowski 32 (2,9)

Środek rozegrania: 44
Petricheev 32 (2,9 na mecz)
Zyśk 12 (1,2)
Krawczyk (kontuzja) 0

 

Prawe rozegranie: 25
Urbanowicz 15 (2,14 na mecz)
Garbacewicz 10 (1,67)

Lewe skrzydło: 52
Malewski 40 (3,63)
Waśko 11 (1,22)
Kopycinski 1 (0,5)

Koło: 62
Boneczko 61 (5,54)
Wasilenko 0
Maciejewski 1 (0,16)

Prawe skrzydło: 101
Bartczak 22 (2,75)

Frelek 79 (7,18)


(drużyna Travelandu Społem zajmuje 2. miejsce pod względem zdobytych bramek [30,5 na mecz] i 4. miejsce pod względem bramek straconych [28,2 na mecz])

>>Kary (łącznie 45 kar 2-minutowych):
Szymkowiak 9 (w tym 1 czerwona kartka z gradacji), Petricheev 7, Bartczak 7, Garbacewicz, Frelek, Zyśk Boneczko po 3, Malewski Misiewicz Maciejewski po 2, Urbanowicz Wolański Wasilenko Żelazek po 1

>>Żółte kartki (27):
Petricheev 8, Szymkowiak 7, Garbacewicz 3, Boneczko i Zyśk po 2, Frelek Kłosowski Malewski Bartczak Wolański po 1

>>Czerwone kartki (3):
Szymkowiak, Frelek (z Zagłębiem), Kłosowski (z Chrobrym)

>>Mecze:

 
Kolejka 1
MMTS Kwidzyn 31:25 (12:14) Traveland-Społem
Kolejka 2
AZS AWFiS Gdańsk 28:29 (13:16) Traveland-Społem
Kolejka 3
Traveland-Społem 34:28 (19:15) Stal Mielec
Kolejka 4
Wisła Płock S.A. 29:28 (15:13) Traveland-Społem
Kolejka 5
Traveland-Społem 31:26 (16:13) Chrobry Głogów
Kolejka 6
Azoty-Puławy 32:34 (16:19) Traveland-Społem
Kolejka 7
Traveland-Społem 36:30 (16:15) Miedż-96 Legnica
Kolejka 8
Zagłębie Lubin 30:30 (16:17) Traveland-Społem
Kolejka 9
Traveland-Społem 28:25 (16:9) Kiper Piotrków Tryb.
Kolejka 10
AZS AWF Gorzów Wlkp. 25:36 (12:22) Traveland-Społem
Kolejka 11
Traveland-Społem 25:26 (15:13) VIVE Kielce

(łącznie: 7 zwycięstw, 1 remis, 3 przegrane)

 

Zespół ::408::

Założyliśmy sobie, że w tym sezonie nie oddamy żadnego punktu na własnym terenie – podkreśla kapitan olsztyńskiej siódemki, Marcin Malewski i do ostatniej kolejki wydawało się, ze zespół jest w stanie to osiągnąć. Widać wciąż braki w zgraniu zespołu (przede wszystkim nowi rozgrywający: Kłosowski, Petricheev, Urbanowicz) co wywołuje sporo strat ale z każdym meczem jest coraz lepiej. Imponuje przede wszystkim gra obronna i szybki atak, które nie zawsze były atutem olsztynian. Ważne, że swój duży udział w grze mają nowe nabytki zespołu, co potwierdza dokonanie dobrych zakupów przed sezonem. Na każdej pozycji mamy co najmniej dwóch zawodników na poziomie Ekstraklasy i trener ma często ból głowy kogo desygnować do gry. W 11 meczach „swoje” zagrali praktycznie wszyscy zawodnicy mianowani przez trenera do pierwszej siódemki, a zwłaszcza najbardziej doświadczeni: Boneczko, Frelek i Wolański. Dwaj pierwsi zdobyli 140 bramek dla zespołu co stanowi blisko 40 % ogółu zdobytych bramek (336 bramek). Dzięki skutecznej grze obronnej i grze w kontrataku, bardzo skuteczni byli również skrzydłowi Travelandu Społem – łącznie zdobyli oni 74 bramki. W drużynie wciąż tkwi wielki potencjał, ale zawodnicy poznali już swą wartość w lidze i rosną ich apetyty.


Kontuzje

::409::

Zawodnicy z Olsztyna mogą się cieszyć bo drużynę ominęły poważne kontuzje, chociaż nie brakowało absencji kilku graczy a końcówkę sezonu wielu graczy zakończyło z mniejszymi lub większymi dolegliwościami. Od początku sezonu nie trenował Michał Krawczyk (rehabilitacja po operacji kolana – przyp. red.), który dopiero zaczął truchtać w czasie treningów, kilka spotkań opuścił Daniel Urbanowicz (kontuzja kciuka w drugim meczu sezonu w Gdańsku – przyp. red.) a problemy z bólem pleców wyeliminowały z gry w ataku Krzysztofa Szymkowiaka. Na domiar złego Konrad Misiewicz podczas rozgrzewki przed meczem z Chrobrym Głogów naciągnął sobie mięśnie brzucha, a Adam Wolański złamał palec w stopie. Wszyscy zawodnicy, prócz Krawczyka wrócili do gry, jednak niejasna jest sytuacja z Szymkowiakiem. Badania rezonansem magnetycznym potwierdzają przepuklinę w odcinku lędźwiowym, co może wymagać interwencji lekarzy i co za tym idzie przerwę w grze. Jest jednak nadzieja, że możliwa absencja nie będzie zbyt długa i zawodnik wróci na najważniejszą cześć sezonu. Pechowo sezon nadal układa się dla Urbanowicza. Zawodnik, którego największym problemem jest bardzo duża dynamika, która powoduje, że często „łapie” kontuzje, ma problemy z barkiem lewej ręki. W ostatnim meczu przeciwko Vive Kielce zawodnik wszedł na boisko, pomimo, ze praktycznie nie był w stanie rzucać. W obliczu zbliżających się meczów drugiej rundy oraz spotkania pucharowego nie wróży to dobrze, tym bardziej że problemy zdrowotne nie ominęły również Tomasza Garbacewicza. Natomiast Krawczyk, po rehabilitacji, będzie gotów do gry w przyszłej rundzie i wzmocni środek rozegrania, na którym gra Igor Petricheev.
 

::442::

Atmosfera

Łatwo się domyśleć, że atmosfera w zespole jest obecnie znakomita, co podkreślają sami zawodnicy. Pomimo ciężkich treningów nastroje dopisują. Traveland Społem rozegrał świetna rundę i zawodnicy wiedzą, że w drugiej części sezonu będą bacznie obserwowani przez swoich rywali, szukających słabych stron ekipy z Warmii i Mazur. Sytuacja jakże odmienna od tej z zeszłego sezonu… W zespole zadomowili sie juz nowi zawodnicy i cała ekipa stanowi kolektyw, który wie o jakie cele walczy w tym roku.
 

 

Ocena zawodników

(pod uwagę brane były: liczba rozegranych meczów, liczba zdobytych bramek, wkład w zwycięstwa drużyny)

Adam Wolański 9/10
Świetna runda doświadczonego Wolaka Pewny punkt przez większość spotkań, wielokrotnie angażował skrzydłowych w szybkich atakach, które podniosły poziom gry zespołu. Z taką formą, i bez kontuzji, będzie stanowił o sile zespołu w rundzie rewanżowej i play-off`ach.

Wojciech Boniecki 7/10
Kilka dobry występów Bońka. Udowodnia, że można na niego liczyć jako zmiennika dla bardziej doświadczonego Wolańskiego. Ma dużo szczęścia w bramce, a to się liczy. Dobrze bronił rzuty karne ale musi popracować nad ustawieniem w bramce przy rzutach z ataku pozycyjnego. Ma się od kogo uczyć więc można liczyć na poprawę.

Piotr Frelek 9/10
Przyzwyczaił nas w tym sezonie do wysokiej skuteczności. Głównie na nim spoczywa obowiązek zdobywania bramek, m.in. z rzutów karnych. Grał na skrzydle, ale przy dobrej postawie Bartczaka i kontuzji Urbanowicza często musiał grać na rozegraniu. Wszyscy w lidze wiedzą, że Chudy lubi grać jeden na jeden ale niewielu jest go w stanie powstrzymać, szczególnie że ma w obwodzie świetnie współpracującego kołowego. Bardzo wysoką skuteczność potwierdza miejsce w czołówce strzelców Ekstraklasy.

Igor Petricheev 7,5/10
Po dobrym początku rundy w kolejnych meczach mniej widoczny. Drużyna wygrywa więc środkowy rozgrywający nie musi zdobywać wielu bramek ale wiemy, że stać go na lepszą skuteczność.

Daniel Urbanowicz 7/10
Bardzo dynamiczny i z wielką chęcią do gry. Powracające kontuzje nie pozwalają mu na odzyskanie formy. Stracił kilka spotkań z powodu kontuzji kciuka, a końcówkę rundy zagrał z opatrunkiem usztywniającym, który utrudniał mu ulubione rzuty z biodra. Jeśli ominą go kłopoty zdrowotne to runda rewanżowa powinna należeć do niego.

Maciej Wasilenko 6/10
Nie miał wielu szans na grę. Jest trzecim nominalnym kołowym w zespole i trudno będzie mu wejść do składu. Ciężko trenuje i może być przydatny w końcówce sezonu jako solidny obrońca.

Krzysztof Maciejewski 6,5/10
Nie miał wielu szans na grę. Ciężko trenuje i powinien być przydatny w końcówce sezonu, gdy będą potrzebni dobrzy zmiennicy.

Krzysztof Kłosowski 8/10
Trudno ocenić powrót Kłosa do Olsztyna. Trener daje mu szansę gry w pierwszej siódemce. Krzysiek za rzadko bierze jednak ciężar gry na siebie i brakuje mu wyrachowania w walce jeden na jeden, gdzie często naprzeciw siebie ma znacznie słabszych obrońców. Jest atutem Olsztyna ale liczymy, że będzie częściej straszył bramkarzy rywali celnymi rzutami z 9-10 metra.

Adam Waśko 7/10
Wania przegrał rywalizację z Malewskim o grę w pierwszej siódemce ale jest to równorzędny rywal dla wspomnianego Malesia. Na przeciętną ocenę wpływa brak podejmowania ryzyka w niektórych meczach i kilka nierzuconych bramek w sytuacjach sam na sam z bramkarzami. Na pewno zdąży udowodnić swą przydatność w dalszej części sezonu.

Jacek Zyśk 7/10
Bardzo zmobilizowany do gry w tym sezonie. Przed rozpoczęciem ligi nie wiedział, że trener będzie go ustawiał na pozycji środkowego rozgrywającego – jest to nietypowa pozycja dla typowego egzekutora, wychowanka klubu z Olszyna. Zyziek nie ma wielu okazji do swobodnej gry w swoim stylu ale widać u niego niezły potencjał do gry na środku. W ostatnim sezonie popracował również nad grą obronną, która przestała być jego kulą u nogi. Wydaje się, że po powrocie Krawczyka trener powinien dawać mu więcej czasu na boisku, również na pozycji Kłosowskiego, gdzie Jacek czuje się znacznie lepiej.

Konrad Misiewicz 6,5/10
Nie miał wielu szans na grę. Na pozycji rozgrywającego walczy o pozycję z Kłosowskim, Szymkowiakiem i Żelazkiem, w obwodzie jest również Zyśk. Ciężko trenuje i musi liczyć na szansę od trenera.

Tomasz Garbacewicz 7/10
Duży potencjał zawodnika, który powoływany jest do seniorskiej reprezentacji Polski. Nie udowodnił trenerowi swojej przydatności w grze i stąd w drugiej części sezonu nie grał. O pozycję walczy z doświadczonymi: Urbanowiczem i Frelkiem.

Marcin Żelazek 6/10
Podobnie jak Garbacewicz mógłby decydować o sile olsztyńskiego zespołu. Brakuje mu sprawności i ogrania. Nie potrafi przekonać do siebie trenera przez co rzadko w składzie. Po poważnej kontuzji zaliczył chorobę, a po wyleczeniu się złamał palca. Przed zawodnikiem powrót do gry i walka o pozycję.

Mateusz Kopyciński 6,5/10
Młodzieżowy reprezentant Polski nie miał wielu okazji na grę, stąd trudno go oceniać za rozegrane mecze. Ciężko pracuje na treningach ale bez gry trudno będzie mu się dalej rozwijać. Duży potencjał do rywalizacji z pozostałą dwójką skrzydłowych.

Krzysztof Szymkowiak 9/10
Filar gry w obronie. Obok Boneczki najjaśniejszy punkt olsztyńskiego zespołu w defensywie. Większość rundy Łysy rozegrał z bolesną kontuzją pleców, stąd mniejszy jego udział w grze w ataku. Ma ogromny potencjał w ofensywie i dobrze współpracuje ze skrzydłowym i kołowym – Krzysiek lubi szukać lepiej ustawionych zawodników. W tej rundzie nie dał pograć wielu snajperom i na to, oraz częstszą grę w ataku, liczą wszyscy kibice w drugiej części sezonu.

Marcin Malewski 8,5/10
Stabilna forma kapitana zespołu przez całą rundę. Dynamiczny i często podejmujący ryzyko, ulubieniec publiczności walczy o pozycję z Waśko i widać, że ta rywalizacja wychodzi obu na dobre. Musi częściej dostawać piłki od rozgrywającego bo póki co wykorzystywany jest głównie do zdobywania bramek z kontrataków.

Marek Boneczko 9/10
Pewny punkt zespołu w defensywie i stabilny w grze w ataku. Jeden z najlepszych kołowych w lidze. Jak na zawodnika pierwszej linii jest bardzo skuteczny w przekroju całej ligi, na co wpływa również świetna gra w kontrataku i częste przechwyty. Gracz kompletny - od jego gry będzie zależał końcowy sukces drużyny.

Michał Bartczak 8/10
Znakomite wzmocnienie dla zespołu. Dziw, że nie mógł znaleźć miejsca w składzie Vive. Dobry technicznie, świetne warunki fizyczne i bardzo dobra współpraca z kolegami. Większość bramek zdobywał po kontrach bo podobnie jak lewoskrzydłowi często traci na indywidualnej grze „połówek”. Duzy potencjał dla zespołu bo może grać również na rozegraniu.

Michał Krawczyk 0/10
Kontuzja


Druga runda rozpoczyna się praktycznie bez przerwy w lidze. Już dziś zapraszamy kibiców do śledzenia wyników zespołu i udziału w meczach rozgrywanych w olsztyńskiej Uranii. Od tego sezonu mecze Ekstraklasy (także powtórki meczów) fani szczypiorniaka mogą oglądać na antenie Polsatu Sport. Pamiętajcie jednak, że drużyna potrzebuje ósmego zawodnika na trybunach!

statystyki: Karina Wiśniewska
przyg. shmon

Data: 17.11.2008

Następny mecz:

fotografia meczowa
Warmia Energa Olsztyn
VS
Tytani Wejherowo
Data: 2023.12.09 00:00
 • Tabela

 • M Br+ Br- Br+/-Pkt.
  1 Gwardia Koszalin 10 336 233 103 / 27
  2 Warmia Energa Olsztyn 9 328 233 95 / 24
  3 Jeziorak Iława 9 290 254 36 / 21
  4 Tytani Wejherowo 9 326 274 52 / 18
  5 MKS Grudziądz 10 317 292 25 / 15
  6 Jedynka Morąg 9 250 250 0 / 15
  7 SMS ZPRP I Kwidzyn 9 300 301 -1 / 15
  8 KPR Gryfino 9 288 297 -9 / 15
  9 AZS Bydgoszcz 9 250 289 -39 / 11
  10 Sparta Oborniki 9 265 274 -9 / 7
  11 USAR Kwidzyn 9 244 283 -39 / 6
  12 Sambor Tczew 10 271 338 -67 / 6
  13 Szczypiorniak Olsztyn 9 215 362 -147 / 0
 • Kolejka 10
  - Jedynka Morąg 25:35
  (13:16)
  Warmia Energa Olsztyn
  - Jeziorak Iława 36:27
  (14:16)
  KPR Gryfino
  - Sparta Oborniki 19:32
  (11:18)
  Gwardia Koszalin
  - SMS ZPRP I Kwidzyn 31:28
  (16:13)
  USAR Kwidzyn
  - Sambor Tczew 34:30
  (17:8)
  AZS Bydgoszcz
  - Tytani Wejherowo 35:33
  (17:19)
  MKS Grudziądz
 • Zawodnik Bramek Meczy Liga Puchar Średnia
  Andrzej Kryński 87 9 87/9 0/0 9.67 b/m
  Marcin Malewski 44 9 44/9 0/0 4.89 b/m
  Jakub Zemełka 41 9 41/9 0/0 4.56 b/m
  Michał Safiejko 36 9 36/9 0/0 4 b/m
  Szymon Adamczyk 32 9 32/9 0/0 3.56 b/m
  Filip Drobik 18 9 18/9 0/0 2 b/m
  Dawid Przysiek 16 9 16/9 0/0 1.78 b/m
  Piotr Dzido (K) 15 9 15/9 0/0 1.67 b/m
  Michał Sikorski 13 9 13/9 0/0 1.44 b/m
  Jan Lewandowski 9 9 9/9 0/0 1 b/m
  Piotr Skiba 7 9 7/9 0/0 0.78 b/m
  Dawid Reichel 3 4 3/4 0/0 0.75 b/m
  Bartosz Prusko 3 4 3/4 0/0 0.75 b/m
  Wiktor Zamojski 2 4 2/4 0/0 0.5 b/m
  Dominik Jaworski 1 8 1/8 0/0 0.13 b/m
  Piotr Rynkiewicz 0 7 0/7 0/0 0 b/m
  Cezary Kaczmarczyk 0 6 0/6 0/0 0 b/m
  Dominik Jankowski 0 1 0/1 0/0 0 b/m
Sponsor tytularny: Energa
Patronat medialny: Radio Olsztyn Radio ESKA TVP3 Olsztyn