Warmiacy stanęli na wysokości zadania! Warmia Energa Olsztyn -GKS Żukowo 33:29 (17:8)

W 16. kolejce I ligi Warmia Energa Olsztyn pokonała na własnym parkiecie wicelidera rozgrywek 33:29.

OKPR Warmia Energa Olsztyn - SPR GKS Autoinwest Żukowo 33:29 (17:8)

Warmia Energa: Makowski, Kaczmarczyk, Matusiak - Malewski 7 (0/1), Gruszczyński 5, Starzec 5, Chełmiński 4 (1/1), Didyk 4, Klapka 3, Zemełka 2, Dzido 1, Konkel 1, Kopyciński 1, Sikorski, Kozłowski, Golks
GKS: najwięcej bramek - Dorsz 9 (2/2), Papina 7 (2/2), Czaja 6

kary: Warmia Energa - 18 min (Zemełka 6 min, czerw kartka 54', Golks 4 min, Konkel, Didyk, Chełmiński, Gruszczyński); GKS - 8 min

transmisja meczu [TUTAJ]

Olsztynianie rozpoczęli serie spotkań z czołówką ligi od zwycięstwa. Dodatkowo smaczku do meczu dodawał fakt, że było to jedno z ostatnim meczów w „starej” Hali Urania, która wkrótce ma zostać zamknięta do przebudowy. Gdy dodamy przyjazd wicelidera i walkę o pierwsze miejsce w tabeli, to ciężar gatunkowy spotkania był wysoki. Kopyciński i spółka stanęli na wysokości zadania!

Podopieczni Jarosława Knopika dobrze rozpoczęli mecz. Od pierwszych minut szkoleniowiec ekipy ze stolicy Warmii i Mazur postawił na taktykę w ataku z wycofanym bramkarzem i dwoma obrotowymi. Ta taktyka w przypadku Warmii to nie nowość, bo w poprzednim sezonie dość często korzystał z niej trener olsztynian. Dobra defensywa i skuteczność sprawiły, że po kwadransie olsztynianie prowadzili 9:5 i powiększali przewagę. W ataku szalał Marcin Malewski, a w defensywie dobrze współpracowała cała linia obronna z Zemełką, Chmielińskim i Kopycińskim w centralnym sektorze. Seria pięciu trafień pod rząd sprawiła, że po 30 minutach gospodarze prowadzili 17:8. Takiego otwarcia goście się nie spodziewali! Zaledwie 8 bramek rzuconych przez jedną z najskuteczniejszych drużyn w lidze to nie lada wyczyn.

Druga połowa zaczęła się od wymiany ciosów, która trwała do 38. minuty. Wciąż szalał Malewski, który w tym momencie miał na koncie 7 trafień. Warmiacy nie mogli powiększyć przewagi, w dużym stopniu z powodu częstych wykluczeń [łącznie 18 minut! – Ł.Sz.]. Na kwadrans przed końcem Warmia Energa Olsztyn prowadziła 27:19 i wtedy gra gospodarzy się zacięła. Po części spowodowane było to podwójnym wykluczeniem, jednak niewymuszone błędy i brak powrotu do obrony obciąża Warmiaków. Trzy trafienia Grzegorza Dorsza i jedno Macieja Papina sprawiły, że na tablicy pojawił się wynik 28:25. Trener Knopik postanowił wziąć czas, aby przypomnieć zawodnikom przedmeczowe założenia i uspokoić sytuację. Goście poczuli jednak swoją szansę. Na pięć minut przed końcem różnica między zespołami wynosiła 3 trafienia, a goście mieli inicjatywę. Wtedy bardzo ważną interwencję zanotował Daniel Makowski, a w ataku bramkę dołożył Damian Didyk i sytuacja się uspokoiła. W ostatnich minutach olsztynianie zachowali spokój i po raz drugi w tym sezonie pokonali GKS Żukowo, tym samym awansując na drugie miejsce za MKS-em Grudziądz [rozegrany jeden mecz więcej – Ł.Sz.]

Olsztynianie zagrali bardzo dobre trzy kwadranse. W drugiej połowie sporo kar przełożyło się na większą ilość straconych bramek, ale w ataku podopieczni Knopika nareszcie imponowali skutecznością. We wtorek Warmia Energa Olsztyn miała rozegrać zaległe spotkanie przeciwko SMS Kwidzyn, jednak w związku z obostrzeniami rządowymi związanymi z pandemią mecz został odwołany. Najbliższym rywalem będzie Gwardia Koszalin. Mecz zostanie rozegrany 10. kwietnia, po przerwie świątecznej.