Kibice wybrali #top7Warmii

Kibice wybrali #top7Warmii

W internetowym głosowaniu poprzez serwis Facebook kibice mieli okazję głosować na siódemkę wszechczasów Warmii Energa Olsztyn.

W zabawie prowadzonej przez fun page Warmii Energa Olsztyn wybrani zostali:

Bramkarz wszechczasów Warmii: Marcin Prorok
Ten urodzony w 1980 roku bramkarz był związany z naszym klubem w latach 1998-2007. W tym czasie przebył z Warmią długą drogę od III ligi, aż do ówczesnej Ekstraklasy. Niespotykana gibkość i przygotowanie gimnastyczne sprawiły, że Marcin zasłynął z efektownych parad. Miałem okazję wychowywać się z tym bramkarzem na jednym osiedlu i trzeba przyznać, że w każdej dyscyplinie sportu radził sobie wyśmienicie. Warto również wspomnieć, że po 2007 roku próbował swoich sił w Luksemburgu oraz Niemczech. Co ciekawe grał też w polu, z nie gorszym skutkiem niż na bramce (zawodnik oburęczny!). W dalszym etapie kariery reprezentował barwy: AZS UWM Olsztyn, OKPR Orkan Ostróda, by trafić do iławskiego Jezioraka, w którym gra do dziś w rozgrywkach II ligi.

Prawy skrzydłowy wszechczasów Warmii: Michał Bartczak
Michał urodził się w 1987 roku w Pabianicach, a przygodę z piłką ręczną rozpoczął w CHKS Łódź (III i II liga). Dobra postawa zaowocowała transferem do Vive Kielce w 2005 roku. W barwach kieleckiej siódemki, oprócz rywalizacji w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce, Michał miał okazję do występów między innymi w Pucharze EHF, i zdobył raz Puchar Polski (tak tak były czasy gdy co rok Vive nie wygrywało Mistrzostwa Polski ;) ). Do naszej drużyny dołączył w 2008 roku i grał w niej przez 4 lata. W tym czasie wystąpił w 108 meczach PGNiG Superliga trafiając do bramki rywali aż 414 razy. W dalszym etapie kariery grał w Zagłębiu Lubin oraz Chrobrym Głogów. Michał był także w reprezentacji Polski i może się pochwalić występem na mundialu w Hiszpanii (2013 rok - 4 mecze / 7 bramek).

Lewy skrzydłowy wszechczasów Warmii: Mateusz Kopyciński
Ten zawodnik urodził się w 1988 roku i pierwsze kroki w szczypiorniaku stawiał w Brodnicy, w miejscowym MKS-ie. Szybko okazało się, że potencjał drzemiący w Mateuszu jest ogromny i trafił on do Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Gdańsku. Po ukończeniu nauki w najbardziej prestiżowej szkole dla piłkarzy ręcznych w kraju, w 2007 roku popularny Kopyt znalazł zatrudnienie w występującej w PGNiG Superliga Warmii Olsztyn. Od tamtej pory z jedną krótką przerwą (17/18 Polski Cukier Pomezania Malbork) występuje w drużynie z Olsztyna i cały czas śrubuje liczbę spotkań oraz bramek. Lata lecą, a Kopyt nieprzerwanie ma apetyt na kolejne sukcesy. Skoro idolem Mateusza jest słynny Uwe Gensheimer to jasnym jest, że mierzy bardzo wysoko. Mati może się pochwalić występami w Reprezentacjach Juniorskich, Młodzieżówki, a także kadrze B naszego kraju. Był regularnie powoływany przez bardzo dobrego trenera Ryszarda Skutnika i ma na swoim koncie między innymi IV miejsce na ME Juniorów w Estonii oraz VI na MŚ Młodzieżówki w Bahrajnie. Warto również przypomnieć, że Kopyt wraz z Warmią Traveland Olsztyn został Mistrzem Polski w piłce ręcznej plażowej. Kto wie jak potoczyłaby się kariera Mateusza, gdyby nie poważna kontuzja kolana, której ten zawodnik doznał w Kętrzynie, na tydzień przed pierwszym meczem z Płockiem w sezonie 2011/2012. Rozbrat z handballem trwał rok, a po dojściu do pełnej sprawności, Kopyt pozostał w Warmii, mimo, że ta przecież spadła z PGNiG Superligi. Kibice na pewno nigdy tego nie zapomną, tym bardziej, że skrzydłowy bez problemu mógł liczyć na zatrudnienie w jednym z zespołów występujących w najwyższej klasie rozgrywkowej. Bardzo dobre przygotowanie fizyczne, uniwersalność, a także nienaganna technika, to tylko niektóre z atutów jednej z najbardziej rozpoznawalnych postaci naszego klubu.

Prawy rozgrywający wszechczasów Warmii: Piotr Frelek
Na świat przyszedł w 1971 roku w Kwidzynie. Z racji, że to miasto żyje piłką ręczną, to właśnie na tej dyscyplinie skupił się nasz bohater, zachęcony przez dzisiejszego trenera USAR Kwidzyn - Marka Woronowicza. Piotr jest wychowankiem MMTS Kwidzyn z którego przeszedł do Wybrzeża Gdańsk. W klubie z Trójmiasta trzy razy z rzędu został Mistrzem Polski (90,91,92), by w 2000 roku powrócić do macierzystego klubu. Przez 6 sezonów Piotrek wystąpił w 155 spotkaniach Superligi zdobywając blisko 1000 bramek (!). W sezonie 2005/2006 zdobył ich "tylko" 48 i włodarze klubu z Kwidzyna postanowili puścić Frelka, jak również Boneczko i Wolańskiego do Olsztyna. Dalszą część tej historii wszyscy fani Warmii znają doskonale. Skupiając się na osobie prawo rozgrywającego należy przypomnieć, że w trakcie 4 sezonów w Warmii, Piotrek wystąpił w 99 meczach na najwyższym szczeblu, zdobywając 573 bramki (!). W rozgrywkach sezonu 2008/2009 został Królem Strzelców Ekstraklasy z dorobkiem 200 trafień. W dalszym etapie swojej kariery związany był z Pogonią Szczecin. W latach 2000-2002, 24 razy wystąpił w Reprezentacji Polski, zdobywając 56 bramek. Zagrał między innymi na ME w 2002 (15 miejsce). Napisać, że to postać wybitna w historii naszego klubu to za mało. Jeden z najlepszych szczypiornistów jaki kiedykolwiek grał w barwach klubu ze stolicy województwa warmińsko-mazurskiego.

Lewy rozgrywający wszechczasów Warmii: Jacek Zyśk
Ten urodzony w 1979 roku szczypiornista przez całe swoje sportowe życie związany był tylko z jednym klubem. Mało można znaleźć takich przykładów w dzisiejszych czasach. Mi od razu przychodzi na myśl piłkarz nożny AS Roma - Francesco Totti, który nigdy nie opuścił Wiecznego Miasta. Popularny Zyzio przeszedł pełną drogę od młodzika do seniora w Warmii. Przygodę z piłką ręczną jak to mawiał skromnie Jacek rozpoczynał pod okiem trenera Piotra Nidzgorskiego w SP 24. W klubie jego szkoleniowcem był zasłużony dla piłki ręcznej w Olsztynie - Mieczysław Nowak. W tym okresie Warmia zdobyła brązowy medal na Ogólnopolskich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Krakowie w 1994 oraz wicemistrzostwo Polski juniorów młodszych i brązowy medal wśród juniorów w 1998. Jak wszyscy pamiętają, Warmia w 2005 roku awansowała do Ekstraklasy, a kariera między innymi Jacka nabierała rozpędu. Mimo tego, rozgrywający nie zachłysnął się tym faktem, a kontynuował pracę zarobkową w olsztyńskich Wodociągach. Absolwent kierunku finansów i bankowości UWM wykazał się bardzo rozsądnym podejściem do rzeczywistości, wiedząc, że życie sportowe jest krótkie. Tym bardziej jest to zrozumiałe, ponieważ w swojej karierze Jacek dwukrotnie doznał bardzo poważnej kontuzji kolana. Dziś jest także Wiceprezesem Warmii, co pozwala mu być cały czas w środowisku piłki ręcznej. W Ekstraklasie (2005-2012) w barwach naszego klubu, Jacek rozegrał 151 meczów, zdobywając 333 gole. Oprócz ciągu na bramkę, posiadał ważne cechy dla rozgrywającego takie jak opanowanie, zdolność dostrzeżenia lepiej ustawionego partnera, czy umiejętność bardzo wydajnej współpracy z obrotowym. Jacka wyróżniało jeszcze jedno - oddanie dla klubu. Wobec problemów zdrowotnych często myślał o zakończeniu kariery. W 2011 nawet ją zawiesił, natomiast wobec plagi kontuzji w zespole postanowił pomóc Warmii w potrzebie. W 2014 zakończył granie, ale rozpoczął kolejny etap w klubie już jako działacz. Z tej roli wywiązuje się bardzo dobrze.

Środkowy rozgrywający wszechczasów Warmii: Adam Tetyk
Ten urodzony w 1980 roku zawodnik przeszedł pełną drogę od młodzika do seniora w Warmii i był to jego jedyny klub w karierze. W kategoriach młodzieżowych był medalistą mistrzostw Polski. Posiadał wszystko to co było najbardziej pożądane na pozycji środkowego rozgrywającego tj. między innymi ogromną boiskową inteligencję, zmysł do gry zespołowej, był także obdarzony niekonwencjonalnym podaniem i dobrym rzutem. Słabszą stroną Adasia była gra w destrukcji, ale z przodu to był prawdziwy lider, który miał ogromny posłuch w zespole. Oczywiście najważniejszym osiągnięciem był awans do Ekstraklasy w roku 2005. Niestety w wieku 27 lat podjął bardzo trudną decyzję o zakończeniu kariery. Powodem była przewlekła kontuzja ścięgien Achillesa w obydwu nogach. Ostatecznie Adamowi mimo takich problemów udało się rozegrać 39 meczów w najwyższej klasie rozgrywkowej w których zdobył 113 bramek. Kto wie jak potoczyłyby się losy rozgrywającego, gdyby nie problemy zdrowotne. Poza piłką ręczną nasz bohater ukończył Wydział Ekonomiczny na UWM, a następnie studia podyplomowe rachunkowości i finansów przedsiębiorstwa w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz Profesjonalnego Studium Finansów dla Menadżerów w Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menadżerów . Na stałe osiadł w Trójmieście.

Kołowy wszechczasów Warmii: Krzysztof Maciejewski
Ten zawodnik urodził się w 1979 roku w Tczewie. Pierwszy kontakt z piłką ręczną Krzysiek miał już w roku 1989. Swoją przygodę rozpoczynał w miejscowym Samborze od najmłodszych kategorii wiekowych, by grać tam do 1998 roku (III i II liga). Następnie przeniósł się na studia do Białej Podlaskiej, gdzie miał okazję grać w miejscowym AZS AWF (3 lata w Ekstraklasie i 2 w I lidze), by w końcu w roku 2003 trafić do Warmii. Już w pierwszym sezonie Maksa, Warmia była bardzo blisko Ekstraklasy ostatecznie zajmując miejsce 4. Udało się dopiąć swego w sezonie 2004/2005, awansując do krajowej czołówki z 2 miejsca. Przez kolejnych pięć sezonów Krzysiek wystąpił w 104 spotkaniach w najwyższej klasie rozgrywkowej zdobywając 145 bramek. Był to jednak człowiek głównie od zadań defensywnych z których wywiązywał się bez zarzutu, wielokrotnie dokładając cegiełkę do kolejnych zwycięstw. Kibice polubili tego zawodnika szczególnie za ogromne zaangażowanie oraz katorżniczą pracę w destrukcji. W każdym meczu dawał z siebie 110% i nigdy nikomu nie odpuszczał. Jednak to, że potrafi grać znakomicie w ataku udowodnił chociażby w roku 2007, w meczu przeciwko Vive Kielce. To dzięki jego znakomitej postawie w ataku i 9 trafieniom. Warmia w Olsztynie odprawiła z kwitkiem ekipę w której grali wówczas między innymi Michał Jurecki, Piotr Grabarczyk, czy Mateusz Jachlewski (34:30). Po skończeniu swojej kariery zawodniczej zajął się trenerką. W Warmii był zarówno II jak i I szkoleniowcem, by w dalszym etapie swojej kariery związać się z II ligowym Szczypiorniakiem Olsztyn. Tam przez wiele lat pełnił funkcję pierwszego trenera. Prowadzi również grupy młodzieżowe i pracuje jako nauczyciel wychowania fizycznego w jednej z olsztyńskich szkół.


Internetową zabawę dla kibiców przygotował i poprowadził Adam Malina. 

Data: 20.04.2020

Następny mecz:

fotografia meczowa
Brak danych
 • Tabela

 • M Br+ Br- Br+/-Pkt.
  1 Gwardia Koszalin 24 841 550 291 / 69
  2 Warmia Energa Olsztyn 24 865 672 193 / 60
  3 Jeziorak Iława 24 818 743 75 / 58
  4 SMS ZPRP I Kwidzyn 24 822 772 50 / 48
  5 Jedynka Morąg 24 725 667 58 / 45
  6 Tytani Wejherowo 24 821 762 59 / 44
  7 MKS Grudziądz 24 738 677 61 / 42
  8 KPR Gryfino 24 778 840 -62 / 28
  9 Sparta Oborniki 24 666 732 -66 / 22
  10 Sambor Tczew 24 652 784 -132 / 22
  11 USAR Kwidzyn 24 650 733 -83 / 15
  12 AZS Bydgoszcz 24 671 803 -132 / 15
  13 Szczypiorniak Olsztyn 24 582 894 -312 / 0
 • Kolejka 16
  - Szczypiorniak Olsztyn 18:33
  (10:13)
  Sparta Oborniki
  - Jeziorak Iława 35:33
  (19:14)
  Jedynka Morąg
  - Sambor Tczew 25:35
  (11:18)
  Tytani Wejherowo
  - AZS Bydgoszcz 19:37
  (9:18)
  Gwardia Koszalin
  - USAR Kwidzyn 28:33
  (16:16)
  Warmia Energa Olsztyn
  - KPR Gryfino 28:32
  (14:15)
  MKS Grudziądz
 • Zawodnik Bramek Meczy Liga Puchar Średnia
  Andrzej Kryński 210 24 210/24 0/0 8.75 b/m
  Marcin Malewski 110 24 110/24 0/0 4.58 b/m
  Jakub Zemełka 105 23 105/23 0/0 4.57 b/m
  Szymon Adamczyk 103 24 103/24 0/0 4.29 b/m
  Michał Safiejko 68 23 68/23 0/0 2.96 b/m
  Dawid Reichel 61 19 61/19 0/0 3.21 b/m
  Michał Sikorski 42 24 42/24 0/0 1.75 b/m
  Filip Drobik 39 23 39/23 0/0 1.7 b/m
  Dawid Przysiek 38 23 38/23 0/0 1.65 b/m
  Piotr Dzido (K) 35 24 35/24 0/0 1.46 b/m
  Piotr Skiba 21 20 21/20 0/0 1.05 b/m
  Jan Lewandowski 17 24 17/24 0/0 0.71 b/m
  Bartosz Prusko 6 11 6/11 0/0 0.55 b/m
  Dominik Jaworski 3 21 3/21 0/0 0.14 b/m
  Wiktor Zamojski 3 6 3/6 0/0 0.5 b/m
  Piotr Rynkiewicz 2 21 2/21 0/0 0.1 b/m
  Cezary Kaczmarczyk 0 21 0/21 0/0 0 b/m
Sponsor tytularny: Energa
Patronat medialny: Radio Olsztyn Radio ESKA TVP3 Olsztyn