Warmia Energa Olsztyn gościem Gali 40-lecia Uranii

Warmia Energa Olsztyn gościem Gali 40-lecia Uranii

W dniu wczorajszym (wtorek) odbyła się gala 40-lecia olsztyńskiej Hali Widowskowo-Sportowej Urania.

Uroczysta gala reprezentacyjnego obiektu stolicy Warmii i Mazur przyniosła wiele miłych wrażeń, przede wszystkim wspomnień, bo Urania w tym okresie była miejscem wielkich wydarzeń nawet w historii polskiego sportu. I choć hala-staruszka trochę podupadła, to we wtorek tętniła życiem i gościła najznakomitsze postaci – idoli olsztyńskich kibiców.

Uczestników gali: oficjeli, sportowców i sympatyków powitał prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, który nawiązał do historii przypomniał kilka wielkich imprez z Uranii m.in. tenisowy mecz Pucharu Davisa Polska – Finlandia z udziałem Wojciecha Fibaka, spotkanie superligi tenisa stołowego Polska –Szwecja , w którym zagrali Andrzej Grubba i Leszek Kucharski, czy wreszcie niezapomniane spotkanie piłkarzy ręcznych Polski i Szwecji, kiedy biało-czerwoni po dramatycznym boju odrobili straty i pokonując rywali różnicą sześciu bramek awansowali do finałowego turnieju Mistrzostw Europy. Tu narodził się Memoriał Huberta Wagnera, tu byliśmy świadkami fantastycznych potyczek ligowych i pucharowych siatkarzy AZS Olsztyn, szczypiornistów OKPR Warmia Traveland. Słowem Urania zapisała wiele niezapomnianych kart. Każda z nich to oddzielny rozdział, wspólnie tworzą historię olsztyńskiego i polskiego sportu.

Urania nie spełnia dziś międzynarodowych standardów, nad czym ubolewamy, bowiem nie mamy szans, przynajmniej na razie, obejrzeć meczów międzypaństwowych na najwyższym poziomie. Ale wszystko wskazuje na to, że niebawem do stolicy Warmii i Mazur znów przyjadą najwybitniejsze zespoły, bowiem hala zostanie rozbudowana i wyposażona w najnowocześniejsze urządzenia. Podczas gali poznaliśmy projekt, który budzi wyobraźnię i daje wielkie nadzieje.

Gala była oczywiście okazją do uhonorowania osób, które w zapisały się w historii tego obiektu. Jerzy Litwiński – dyrektor OSiR-u, Wiesław Tomaszewski, długoletni kierownik Uranii i Andrzej Więckowski ( pracuje w tym miejscu od początku istnienia obiektu) otrzymali z rąk Prezydenta Olsztyna okolicznościowe odznaki.

::5548:: Wyróżniono również pierwszych uczestników zawodów w Uranii – piłkarzy ręcznych starej Warmii , którzy 40 lat temu grali tu właśnie, a dziś stojąc na środku boiska ze wzruszeniem odbierali odznaki. Waldemar Sebastyński, Kazimierz Kulkowski, Jan Poźniak, Kazimierz Zienkiewicz, Andrzej Górzny, Mirosław Jaskółd pozdrowili publiczność i zasiedli na trybunach, by za chwile obejrzeć mecz znacznie młodszych kolegów po fachu Zmierzyły się bowiem ligowe drużyny Warmia Energa z Wybrzeżem Gdańsk. Występujący w superlidze szczypiorniści z Trójmiasta wygrali 30:23, ale olsztynianie po trudnym początku z każdą minuta radzili sobie coraz śmielej i w drugiej połowie byli godnym rywalem utytułowanych przeciwników. Tu warto podkreślić, że trenerami obu zespołów są wybitni w przeszłości zawodnicy: Marcin Lijewski i Daniel Żółtak, którzy Uranii grali nie raz. Oni właśnie , a także obecny na uroczystości ich kolega reprezentacyjny Daniel Wleklak też otrzymali okolicznościowe odznaki z rąk wiceprezsesa ZPRP Zygfryda Kuchty. W ten sam sposób podziękowano też wszystkim uczestnikom meczu w piłce ręcznej.

Sportowe akcenty przeplatane były przerywnikami artystycznymi. Kibicom umilał czas zespól „Czerwony Tulipan” i grupa cheerleaders Soltare.

W dalszej części w Uranii królowała siatkówka. W latach kiedy AZS występował Uranii przez zespół kortowski przewinęły się generacje znakomitych zawodników i właśnie oni uświetnili jubileusz (...)


źródło: www.wama-sport.pl
zdjęcia: www.sport.egit.pl
 

Data: 10.10.2018

Następny mecz:

fotografia meczowa
KPR Żukowo
VS
Warmia Energa Olsztyn
Data: 2024.08.16 00:00
 • Tabela

 • M Br+ Br- Br+/-Pkt.
  1 Warmia Energa Olsztyn 0 0 0 0 / 0
  2 Sparta Oborniki 0 0 0 0 / 0
  3 Sambor Tczew 0 0 0 0 / 0
  4 AZS Bydgoszcz 0 0 0 0 / 0
  5 KPR Gryfino 0 0 0 0 / 0
  6 SMS ZPRP II Kwidzyn 0 0 0 0 / 0
  7 Tytani Wejherowo 0 0 0 0 / 0
  8 MKS Grudziądz 0 0 0 0 / 0
  9 USAR Kwidzyn 0 0 0 0 / 0
  10 Szczypiorniak Olsztyn 0 0 0 0 / 0
  11 Jedynka Morąg 0 0 0 0 / 0
  12 Jeziorak Iława 0 0 0 0 / 0
  13 SMS Płock 0 0 0 0 / 0
  14 Wybrzeże I Gdańsk 0 0 0 0 / 0
 • Kolejka
  Brak danych
 • Zawodnik Bramek Meczy Liga Puchar Średnia
  Brak danych
Sponsor tytularny: Energa
Patronat medialny: Radio Olsztyn Radio ESKA TVP3 Olsztyn